Telsiks 2013 uz podršku PUKOS-a
Konferencija TELSIKS 2013, vodeći naučni skup u jugoistočnoj i srednjoj Evropi u oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija, sistema i servisa, održana je u periodu od 16. do 18. oktobra 2013. godine na Elektronskom fakultetu Univerziteta u Nišu.
Ovu međunarodnu konferenciju, sa tradicijom dugom 20 godina, ove godine svečano je otvorila prof. dr Vera Dondur, predsednik Nacionalnog saveta za naučni i tehnološki razvoj.
Međunarodni IEEE naučni skup 11th International Conference on Telecommunications in Modern Satellite, Cable and Broadcasting Services – TELSIKS’13 i ove godine je održan u organizaciji Elektronskog fakulteta u Nišu i nacionalnog Udruženja za mikrotalasnu tehniku, tehnologiju i sisteme, uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, Srpske akademije nauka i umetnosti i Akademije inženjerskih nauka Srbije.
Konferencija TELSIKS je naučni skup podržan od strane najvećeg međunarodnog IEEE udruženja inženjera elektrotehnike kroz tehničko sponzorstvo dva IEEE društva: MTT-S i AP-S i, posebno, od IEEE sekcije Region-a 8 koja pokriva veliki broj zemalja u Evropi, Aziji i Africi.
Zbornik radova konferencije prihvaćen je kao zvanična publikacija IEEE udruženja i kroz digitalnu IEEE Xplore bazu podataka uključen je u IEEE program distribucije naučnih i stručnih publikacija.
Rad konferencije TELSIKS 2013 organizovan je kroz plenarnu sesiju sa predavanjem koje je održao prof. dr Peter Russer, emeritus sa Tehničkog Univerziteta u Minhenu, kao i kroz veći broj sednica sa 107 regularnih radova i 20 radova po pozivu sa uglednim autorima širom sveta, uz učešće autora radova i predavača eksperata iz oko 100 naučnih institucija širom sveta.
U cilju ilustracije sadržaja i kvaliteta radova prezentovanih u okviru konferencije mogu se izdvojiti rezultati na razvoju sistema za bežični prenos snage kojim se omogućava efikasno punjenje baterija kod električnih vozila na auto-putevima, kao i razvoj uređaja i sklopova sa naprednim karakteristikama i kompaktnim dimenzijama na bazi veštačkih elektromagnetskih struktura za primenu u savremenim bežičnim komunikacionim sistemima.
Prezentovani su i rezultati koji se odnose na projektovanje antena za primenu u modernim UWB komunikacionim sistemima, i numeričku analizu za procenu performansi antena montiranih na električno velikim platformama ( brodovi, helikopteri i dr. ).
Takođe, prezentovani su rezultati koji se odnose na primenu alternativnih tehnika rutiranja u telekomunikacionim mrežama, a na bazi proračunatih parametera saobraćaja u tim mrežama, rezultati koji se odnose na razvoj strategije za dalje proširenja kapaciteta telekomunikacione mreže na bazi procenjenog zagušenja saobraćaja i iskorišćenosti linkovskih veza, rezultati koji se odnose na tehnike za kontrolu cena telekomunikacionih usluga, koje stoje na raspolaganju regulatornim telima i dr., tehnike za identifikaciju kritičnih elemenata u ICT infrastrukturi u cilju povećanja njene pouzdanosti i bezbednosti i dr.
Pored toga, prezentovani su rezultati analize smetnji u LTE mobilnim sistemima, tehnike za adaptaciju linkova u cilju povećanja propusnog opsega kod MIMO sistema, tehnike projektovanja naprednih 5G terminala za pristup multimedijalnim servisima u heterogenim bežičnim i mobilnim mrežama.
Između ostalog, prezentovani su i rezultati koji se odnose na pružanje usluga putem tzv. Cloud Computing infrastrukture, na dinamičku simulaciju rada Tesline mašine u okviru 3D prikaza njegove laboratorije na Long Island, i mnogi drugi.
U okviru konferencije organizovano je i više pratećih manifestacija posvećenih aktuelnim naučnim i stručnim trendovima u svetu i u zemlji, kao i primeni novih dostignuća u privredi Republike Srbije u oblasti komunikacionih tehnologija i servisa, od kojih se posebno mogu izdvojiti:
• Okrugli sto pod nazivom “Digitalizacija – racionalno korišćenje frekvencijskog spektra”, koji predstavlja kontinuitet aktivnosti RATEL-a u okviru uvođenja digitalne televizije započetih okruglim stolom na konferenciji TELSIKS 2007, održan je u sredu 16.oktobra 2013. godine.
Ovaj skup je organizovan u saradnji sa RATEL-om, uz učešće predstavnika JP „Emisiona tehnika i veze“, operatera mobilne i fiksne telefonije (Telekom, Telenor, VIP, Orion, SBB, …), regionalnih i lokalnih emitera, Niškog klastera naprednih tehnologija, Udruženja informatičke delatnosti Regionalne privredne komore Niš i stručne javnosti.
Uvodno izlaganje imao je Stefan Lazarević, državni sekretar resornog ministarstva za telekomunikacije u Vladi Srbije. U okviru diskusije učesnika ovog okruglog stola razmotreni su ostvareni rezultati na planu uvođenja digitalizacije emitovanje TV programa u prethodnom periodu.
S obzirom da se prelaskom sa analognog na digitalno zemaljsko emitovanje TV signala oslobađa deo frekvencijskog spektra za nove bežične tehnologije širokopojasnog pristupa, otvaraju se mogućnosti za razvoj novih servisa i usluga, omogućavajući korisnicima efikasnije, brže i jednostavnije: poslovanje, obavljanje raznih administrativnih, medicinskih, obrazovnih, kulturnih i drugih potreba.
Pozitivan efekat racionalnog korišćenja frekvencijskog spektra koji se digitalizacijom oslobađa ogleda se ne samo u povećanom obimu poslova i prihoda telekomunikacionih operatora, već i razvoju i izradi domaćih softvera a i hardvera koji podržavaju ove servise i usluge.
Značaj ovog okruglog stola ogleda se u aspektu preuzimanja odgovornosti od strane ključnih nosilaca procesa digitalizacije, kao i pripreme domaće industrije, posebno malih i srednjih preduzeća u prihvatanju ovih novih tehnologija i konkretnim primenama.
• Međunarodni stručni skup – tribina: “Development and implementation of advanced cable services and effective business models – DIACAS 2013”, sa temom: „Finansijski modeli u realizaciji redistribucije medijskih sadržaja i razvoj i implementacija naprednih kablovskih servisa u zemlji i okruženju“, održan je u četvrtak 17. oktobra 2013. godine.
U okviru ovog međunarodnog stručnog skupa sagledan je aktuelni trenutak razvoja kablovskih servisa u Srbiji i okruženju i analizirani finansijski modeli u realizaciji autorskih prava i prava za redistribuciju medijskih sadržaja, kroz konstruktivnu razmenu iskustava utvrđivanje suštinskih problema u poslovanju i implementaciji novih servisa, što treba da doprinese identifikaciji rešenja čija primena će omogućiti bolji ambijent poslovanja kablovskih operatera i dovesti do povećanja obima i poboljšanja kvaliteta usluga.
Cilj je da ovo postane tradicionalni međunarodni stručni skup, na kome će se u pripremi svakog konkretnog skupa definisati aktuelne teme.
• Stručni seminar Workshop: “The Appropriate Design of the Reconstruction Filter and its Influence on the Output Power and Efficiency of Class-S and Quasi Class-S Power Amplifiers”, sa predavanjem koje je održao dr Kurt Blau, Ilmenau University of Technology, u petak 18. oktobra 2013. godine.
Cilj ovog stručnog skupa odnosi se na analizu rekonstrukcionih filtara u savremenim sistemima koji koriste pojačavače snage klase S i kvazi S, kako bi se pokazali i prodiskutovali zahtevi u pogledu realizacije ovog tipa filtara. Analiza primene ovih filtara u sistemima pojačavača snage bazirana je na najvišim nivoima izlazne snage i visokoj efikasnosti u širokom frekvencijskom opsegu.
Uspešnom stvaralačkom radu na konferenciji umnogome je doprineo tradicionalno interesantan i bogat društveni program. Posle ceremonije svečanog otvaranja sa muzičkim numerama poznatog operskog baritona Olivera Njega, organizovan je Koktel dobrodošlice, svečani prijem autora po pozivu kod Gradonačelnika Niša, večernji koncert vokalne grupe Konstantin i operskog pevača Olivera Njega i drugog dana: obilazak znamenitosti Niša: Čegar, Tvrđava, poseta izložbi Konstantin veliki za učesnike koji po prvi put dolaze u Niš, i najzad svečana večera za sve učesnike uz muzički program poznate grupe „Groš“ u kompleksu „Vidikovac“.
Učešće brojnih uglednih stručnjaka iz oblasti telekomunikacija iz zemlje i inostranstva na Konferenciji TELSIKS 2013 i pratećim stručnim manifestacijama jasno ukazuje na visoki naučni nivo i mesto ove konferencije u familiji svetskih naučnih skupova.
Pored visokog naučnog nivoa i statusa prestižnog naučnog skupa u svetu nauke, u oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija, sistema i servisa, TELSIKS neguje još jednu važnu komponentu.
Naime, od samog početka, okuplja studente i stručnjake u oblastima koje pokriva naučna konferencija ostvarujući podsticaj kod mladih za naučno-istraživački i inovacioni rad, neposredan transfer istraživačkih rezultata u privredu, kao i donošenje zaključaka po aktuelnim temama (tzv. glas struke) u cilju stvaranja povoljnijeg ambijenta za razvoj domaće IKT industrije i društva u celini.
U vezi sa ovim, na ovoj TELSIKS konferenciji uspešno je održano nekoliko stručnih skupova: Odbora za IT pri Regionalnoj privrednoj komore Niš, Niškog klastera naprednih tehnologija i Poslovnog udruženja kablovskih operatera Srbije.
Svet telekomunikacija ponovo je došao u Niš. Uz učešće preko 500 stručnjaka na konferenciji i stručnim skupovima, u tri dana kreativnog rada omogućena je prezentacija velikog broja značajnih istraživačkih rezultata, razmena iskustava u poslovanju malih i srednjih preduzeća, i posebno pozitivna atmosfera tokom čitave konferencije i oduševljenje istaknutih inostranih naučnika, izraženo u Knjizi utisaka, organizacijom i gostoprinstvom Organizacionog odbora, kao i Elektronskog fakulteta i Niša u celini.
Ovakav skup je potreban Nišu i Srbiji i ima izuzetan značaj za dalji razvoj nauke i struke u oblasti brojnih podoblasti savremenih telekomunikacija.
Detaljne informacije o konferenciji mogu se naći na sajtu: www.telsiks.org.rs.