Telsiks 2013 уз подршку ПУКОС-а
Конференција TELSIKS 2013, водећи научни скуп у југоисточној и средњој Европи у области информационих и комуникационих технологија, система и сервиса, одржана је у периоду од 16. до 18. октобра 2013. године на Електронском факултету Универзитета у Нишу.
Ову међународну конференцију, са традицијом дугом 20 година, ове године свечано је отворила проф. др Вера Дондур, председник Националног савета за научни и технолошки развој.
Међународни IEEE научни скуп 11th International Conference on Telecommunications in Modern Satellite, Cable and Broadcasting Services – ТELSIKS’13 и ове године је одржан у организацији Електронског факултета у Нишу и националног Удружења за микроталасну технику, технологију и системе, уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, Српске aкадемије наука и уметности и Академије инжењерских наука Србије.
Конференција ТELSIKS је научни скуп подржан од стране највећег међународног IEEE удружења инжењера електротехнике кроз техничко спонзорство два IEEE друштва: MTT-S i AP-S и, посебно, од IEEE секције Регион-а 8 која покрива велики број земаља у Европи, Азији и Африци.
Зборник радова конференције прихваћен je као званична публикација IEEE удружења и кроз дигиталну IEEE Xplore базу података укључен је у IEEE програм дистрибуције научних и стручних публикација.
Рад конференције ТELSIKS 2013 организован је кроз пленарну сесију са предавањем које је одржао prof. dr Peter Russer, емеритус са Техничког Универзитета у Минхену, као и кроз већи број седница са 107 регуларних радова и 20 радова по позиву са угледним ауторима широм света, уз учешће аутора радова и предавача експерата из око 100 научних институција широм света.
У циљу илустрације садржаја и квалитета радова презентованих у оквиру конференције могу се издвојити резултати на развоју система за бежични пренос снаге којим се омогућава ефикасно пуњење батерија код електричних возила на ауто-путевима, као и развој уређаја и склопова са напредним карактеристикама и компактним димензијама на бази вештачких електромагнетских структура за примену у савременим бежичним комуникационим системима.
Презентовани су и резултати који се односе на пројектовање антена за примену у модерним UWB комуникационим системима, и нумеричку анализу за процену перформанси антена монтираних на електрично великим платформама ( бродови, хеликоптери и др. ).
Такође, презентовани су резултати који се односе на примену алтернативних техника рутирања у телекомуникационим мрежама, а на бази прорачунатих параметера саобраћаја у тим мрежама, резултати који се односе на развој стратегије за даље проширења капацитета телекомуникационе мреже на бази процењеног загушења саобраћаја и искоришћености линковских веза, резултати који се односе на технике за контролу цена телекомуникационих услуга, које стоје на располагању регулаторним телима и др., технике за идентификацију критичних елемената у ICT инфраструктури у циљу повећања њене поузданости и безбедности и др.
Поред тога, презентовани су резултати анализе сметњи у LTE мобилним системима, технике за адаптацију линкова у циљу повећања пропусног опсега код МИМО система, технике пројектовања напредних 5G терминала за приступ мултимедијалним сервисима у хетерогеним бежичним и мобилним мрежама.
Између осталог, презентовани су и резултати који се односе на пружање услуга путем тзв. Cloud Computing инфраструктуре, на динамичку симулацију рада Теслине машине у оквиру 3D приказа његове лабораторије на Long Island, и многи други.
У оквиру конференције организовано је и више пратећих манифестација посвећених актуелним научним и стручним трендовима у свету и у земљи, као и примени нових достигнућа у привреди Републике Србије у области комуникационих технологија и сервиса, од којих се посебно могу издвојити:
• Округли сто под називом “Дигитализација – рационално коришћење фреквенцијског спектра”, који представља континуитет активности РАТЕЛ-а у оквиру увођења дигиталне телевизије започетих округлим столом на конференцији ТELSIKS 2007, одржан је у среду 16.октобра 2013. године.
Овај скуп је организован у сарадњи са РАТЕЛ-ом, уз учешће представника ЈП „Емисиона техника и везе“, оператера мобилне и фиксне телефоније (Тelekom, Тelenor, VIP, Оrion, SBB, …), регионалних и локалних емитера, Нишког кластера напредних технологија, Удружења информатичке делатности Регионалне привредне коморе Ниш и стручне јавности.
Уводно излагање имао је Стефан Лазаревић, државни секретар ресорног министарства за телекомуникације у Влади Србије. У оквиру дискусије учесника овог округлог стола размотрени су остварени резултати на плану увођења дигитализације емитовање ТВ програма у претходном периоду.
С обзиром да се преласком са аналогног на дигитално земаљско емитовање ТВ сигнала ослобађа део фреквенцијског спектра за нове бежичне технологије широкопојасног приступа, отварају се могућности за развој нових сервиса и услуга, омогућавајући корисницима ефикасније, брже и једноставније: пословање, обављање разних административних, медицинских, образовних, културних и других потреба.
Позитиван ефекат рационалног коришћења фреквенцијског спектра који се дигитализацијом ослобађа огледа се не само у повећаном обиму послова и прихода телекомуникационих оператора, већ и развоју и изради домаћих софтвера а и хардвера који подржавају ове сервисе и услуге.
Значај овог округлог стола огледа се у аспекту преузимања одговорности од стране кључних носилаца процеса дигитализације, као и припреме домаће индустрије, посебно малих и средњих предузећа у прихватању ових нових технологија и конкретним применама.
• Међународни стручни скуп – трибина: “Development and implementation of advanced cable services and effective business models – DIACAS 2013”, са темом: „Финансијски модели у реализацији редистрибуције медијских садржаја и развој и имплементација напредних кабловских сервиса у земљи и окружењу“, одржан је у четвртак 17. октобра 2013. године.
У оквиру овог међународног стручног скупа сагледан је актуелни тренутак развоја кабловских сервиса у Србији и окружењу и анализирани финансијски модели у реализацији ауторских права и права за редистрибуцију медијских садржаја, кроз конструктивну размену искустава утврђивање суштинских проблема у пословању и имплементацији нових сервиса, што треба да допринесе идентификацији решења чија примена ће омогућити бољи амбијент пословања кабловских оператера и довести до повећања обима и побољшања квалитета услуга.
Циљ је да ово постане традиционални међународни стручни скуп, на коме ће се у припреми сваког конкретног скупа дефинисати актуелне теме.
• Стручни семинар Workshop: “The Appropriate Design of the Reconstruction Filter and its Influence on the Output Power and Efficiency of Class-S and Quasi Class-S Power Amplifiers”, са предавањем које jе одржаo dr Kurt Blau, Ilmenau University of Technology, у петак 18. октобра 2013. године.
Циљ овог стручног скупа односи се на анализу реконструкционих филтара у савременим системима који користе појачаваче снаге класе С и квази С, како би се показали и продискутовали захтеви у погледу реализације овог типа филтара. Анализа примене ових филтара у системима појачавача снаге базирана је на највишим нивоима излазне снаге и високој ефикасности у широком фреквенцијском опсегу.
Успешном стваралачком раду на конференцији умногоме је допринео традиционално интересантан и богат друштвени програм. После церемоније свечаног отварања са музичким нумерама познатог оперског баритона Оливера Њега, организован је Коктел добродошлице, свечани пријем аутора по позиву код Градоначелника Ниша, вечерњи концерт вокалне групе Константин и оперског певача Оливера Њега и другог дана: обилазак знаменитости Ниша: Чегар, Тврђава, посета изложби Константин велики за учеснике који по први пут долазе у Ниш, и најзад свечана вечера за све учеснике уз музички програм познате групе „Грош“ у комплексу „Видиковац“.
Учешће бројних угледних стручњака из области телекомуникација из земље и иностранства на Конференцији ТELSIKS 2013 и пратећим стручним манифестацијама јасно указује на високи научни ниво и место ове конференције у фамилији светских научних скупова.
Поред високог научног нивоа и статуса престижног научног скупа у свету науке, у области информационих и комуникационих технологија, система и сервиса, ТELSIKS негује још једну важну компоненту.
Наиме, од самог почетка, окупља студенте и стручњаке у областима које покрива научна конференција остварујући подстицај код младих за научно-истраживачки и иновациони рад, непосредан трансфер истраживачких резултата у привреду, као и доношење закључака по актуелним темама (тзв. глас струке) у циљу стварања повољнијег амбијента за развој домаће ИКТ индустрије и друштва у целини.
У вези са овим, на овој ТЕЛСИКС конференцији успешно је одржано неколико стручних скупова: Одбора за ИТ при Регионалној привредној коморе Ниш, Нишког кластера напредних технологија и Пословног удружења кабловских оператера Србије.
Свет телекомуникација поново је дошао у Ниш. Уз учешће преко 500 стручњака на конференцији и стручним скуповима, у три дана креативног рада омогућена је презентација великог броја значајних истраживачких резултата, размена искустава у пословању малих и средњих предузећа, и посебно позитивна атмосфера током читаве конференције и одушевљење истакнутих иностраних научника, изражено у Књизи утисака, организацијом и гостопринством Организационог одбора, као и Електронског факултета и Ниша у целини.
Овакав скуп је потребан Нишу и Србији и има изузетан значај за даљи развој науке и струке у области бројних подобласти савремених телекомуникација.
Детаљне информације o конференцији могу се наћи на сајту: www.telsiks.org.rs.