УЧЕШЋЕ НА ПРОГРАМСКОЈ КОНФЕРЕНЦИЈИ У ПОРТОРОЖУ

По одлуци УО ПУКОС – а, као представник удружења Заменик председника УО Владимир Милосављевић је био гост репрезентативног Здружења кабелских оператерјав Словеније( ЗКОС) по позиву за учешће на њиховој редовној годишњој програмској конференцији од 1-3.06.2016. у Порторожу.

Планирани циљеви одласка у Словенију су били учвршћивање и наставак сарадње наших удружења( ЗКОС И ПУКОС), сагледавање могућих заједничких наступа и усаглашавање ставова по питању ауторских права, куповине програма, сличности и разлике у законској регулативи у Словенији и Србији, искуства у организацији конференције у више дана( презентације, панели, излагачи, пријеми…), као и најава наше конференције за следећу годину.

Првог дана конференције, на вечери која је била организована за спонзоре и госте по позиву сам имао врло садржајан састанак са господом Јанезом Смолковичем, председником ЗКОС- а, Славком Кореничем, секретаром ЗКОС – а и Симоном Стегелом, чланом УО ЗКОС – а и Председником програмске комисије ЗКОС – а. На том састанку смо претресли читав низ тема због којих сам и дошао на конференцију, а у каснијем разговору са господином Стегелом смо се ограничили на проблематику ауторских права и куповине програма.

Другог дана конференције осим учешћа на презентацијама наш представник је имао читав низ састанака, пре свега са дистрибутерима програма – CINESTAR, KLASIK TV,DISCOVERY, FOX,.. затим са представницима највећих оператера у Словенији – Телеком Словенија, Т2, Амис, Блицнет, Телемах, као и са господином Кабаницом који своје мреже има и у Словенији и у БиХ.

Трећег дана конференције су одржана два теметски изузетно интересантна панела:

– Питање регулације кабловског реемитовања аудиовизуелних дела, спровођење Директиве Европског парламента и Савета за колективно остваривање ауторског и сродних права и територијално лиценцирање музичких дела за онлајн коришћење на унутрашњем тржишту, статус медија и улога и положај кабловских оператера.

– Стратегија развоја информационог друштва до 2020. године и планирани развој широкопојасних следеће генерације до 2020. регулативом ЕУ мислим да би нам њихова искуства била изузетно драгоцена у наредном периоду.

Обзиром да је српско тржиште највеће тржиште телекомуникација на територији бивше СФРЈ и домаћини и присутни излагачи и гости су показали изузетно интересовање са жељом за учешће на конференцији која је најављена за следећу 2017.годину.